صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
تعداد نمایش:3948
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : يکشنبه 6 آذر 1390
نويسنده : Kidd NF (National Foam): Foam Engineering Manual    مترجم : ف. بهجت، ویراستار فنی: ک. شادمان قر     منبع : Kidde Fire Fighting
اصول اساسی مربوط به اطقای حریق با عامل کف Foam چیست؟
تمامی سیستم های کف بدون در نظر گرفتن اندازه ی آن دارای یک منبع مواد کف ساز، دستگاه تنظیم نسبت ترکیب کف، منبع آب و مخزن سازنده ی کف می باشند. با وجود این که برای اطمینان از عملکرد مناسب سیستم کف ...

                          به نام خدا                                            

کتابچه راهنمای مهندسی کف اطفای حریق

Kidd NF (National Foam): Foam Engineering Manual

 

بخش اول: اصول اساسی مربوط به کف اطفای حریق

 

خلاصه ی مبحث

دلیل توجه به ماده کف ساز اطفای حریق چیست؟

تمامی سیستم های کف بدون در نظر گرفتن اندازه ی آن دارای یک منبع مواد کف ساز، دستگاه تنظیم نسبت ترکیب کف، منبع آب و مخزن سازنده ی کف می باشند. با وجود این که برای اطمینان از عملکرد مناسب سیستم کف تمامی اجزاء ان بایستی به درستی عمل کار کنند اما در کنار آن دستگاه تنظیم کننده ی ماده ی کف ساز مهم ترین جزء اساسی سیستم محسوب می شود.

در طول گسترش صنعت اطفاء حریق، از اصطلاحاتی متفاوتی برای روشن ساختن معنای ماده کف ساز استفاده شده است. در برخی از موارد، اصطلاحات «کف»، «مایع کف»، «ماده ی کف ساز»، «مایع» و «غلظت» همگی یک مفهوم را دارا هستند.

در این بخش، تعاریف ارائه شده در زیر این تفاوت ها را شفاف خواهد کرد:

ماده ی کف ساز: ماده ی کف ساز یک عامل کفی مایع غلیظ است که از طرف تولید کنندگان تامین می شود. محلول کف: ترکیب هم کفی از آب و ماده کف ساز در نسبت های ترکیبی خاص می باشد.                      کف: کف اطفاء حریق، توده ی پایداری از حباب های کوچک است که دارای چگالی پایین تری نسبت به اب یا روغن می باشد و برای پوشاندن سطوح افقی دارای چسبندگی هستند.

جریان این کف روان به راحتی یک سطح مایع در حال اشتعال را می پوشاند و یا پوشش پیوسته، چسبناک و محکم عادی از هوا را شکل می دهد که از دسترسی بخارهای در حال تبخیر به هوا جلوگیری می کند. این کف در برابر باد و بوران یا حرارت و حملات شعله های حریق مقاوم است و از هم نمی پاشد و در موارد قطع تجهیزات مکانیکی قادر به جلوگیری مجدد از بروز حریق می باشد.

بخش پژوهش مواد کف ساز اطفای حریق  National Foam (NF) متعلق به شرکت Fire Kidde، در توسعه و گسترش سیستم مکانیکی ماده ی کف ساز پیشرو می باشد و پیش از 75 سال است که یک شرکت پیشگام جهانی در فناوری کف اطفای حریق محسوب می شود. محصولات کف ساز اطفای حریق مربوط به بخش NF با موفقیت حریق های ناشی از مایعات قابل اشتعال را اطفاء کرده است و این مسئله درباره ی موارد زیر نیز صدق می کند: حریق در اماکن پر خطر مانند انبار های مخازن نگهداری سوخت، پالایش گاهها، کشتی های حامل مخازن سوخت، اماکن تخلیه و سوخت گیری، آشیانها، فرودگاههای هواپیما و اماکن صنعتی که در آن حریق با مایعات مشتعل در آن رخ می دهد.

 امروزه، فعالیت های اجرایی بخش NF ادامه می یابد تا استانداردی را در صنعت اطفای حریق ایجاد کند. در هر گوشه از جهان تجهیزات و ماده کف ساز بخش NF متعلق به شرکت Fire Kidde محافظت قابل اطمینان و مقاومی را در برابر حریقی که از مایع قابل اشتعال ناشی شده است، فراهم می سازد.

با وجود بیش از 1000 نوع مواد مایع قابل اشتعال متفاوت که تولید و مصرف می شوند و با وجود مواد کف ساز اطفاء حریق بسیار متفاوتی که برای محافظت در برابر آن ها موجود می باشد، ممکن است در ابتدا انتخاب مناسب ترین ماده ی کف ساز برای بر طرف کردن نیازهای ناشی از مواد خطرناک به نظر کاری مشکل بیاید. اگر چه، انجام این کار در صورت سروکار داشتن با تولید کننده ای که انواع بسیار متنوعی از مواد کف ساز و محصولات مربوطه را تولید می کند، بسیار آسان تر می شود.

محل ذخیره و حمل مناسب مواد کف ساز                                                                                                         تمامی مواد کف ساز بخش NF به گونه ای طراحی و آزمایش شده اند که عمری مفید برای عرضه و مقاومتی طولانی را دارا می باشند. با این وجود شرایط ذخیره ی مواد کف ساز تایید قابل توجهی بر روی عمر مفید مواد کف ساز خواهد     داشت. برای بهره بردن از پیشنهادات مفیدی درباره ی شرایط ذخیره سازی و زمان نگهداری مجاز مواد کف ساز برای عرضه با بخش NF مشورت نمایید.

ذخیره ی مواد کف ساز در مخازن بزرگ کشتی رانی قابل قبول می باشد. معمولا مواد کف ساز در سطل های پلاستیکی تایید شده، ظروف استوانه ای شکل یا کیسه های بزرگ حمل می شوند. ذخایر دارای ظرفیت بالایی که به طور صحیح  ساخته شده اند، قادر هستند شرایطی نزدیک به شرایط بهینه را برای ذخیره ی طولانی مدت مواد ارائه دهند. مخازن ذخیره ی مواد کف ساز چه در تجهیزات متحرک نصب شده باشند و چه در بخش داخلی از یک سیستم ثابت نصب شده باشند، امکان دسترسی سریع به حجم بسیار زیادی از مواد کف ساز را فراهم می کنند. مخازن ذخیره ی مواد کف ساز چه ثابت و چه متحرک باشند بایستی به گونه ای ساخته شوند که دارای حداقل ظرفیت 2% از گنبد حجم مخزن برای توسعه ی خود باشد. مخزن بایستی در برابر و هوای محیط مصون باشد به جز منفذ فشار خلا که بر روی سرپوش گنبدی نصب شده است. سطح ماده ی کف ساز مخزن بایستی تا نیمه ی سرپوش گنبدی نگاه داشته شود تا ترکیب هوا و کف را به حداقل ممکن برساند.

 شما می توانید برای بهره بردن از اطلاعات لازم درباره ی مواد و مصالح قابل قبول ساختار مخزن و دمای محیط پیشنهاد شده برای محل ذخیره به پاراگراف های مربوطه در این بخش، اوراق اطلاعات و راهنمای محصولات مجزا و کتابچه های راهنمای تخصصی و فنی بخش NF مراجعه کنید. در بخش 3 اطلاعاتی جزئی درباره ی تولید کنندگان ذخیره ی مواد کف ساز به شما داده خواهد شد. برای دسترسی به اطلاعات خاص درباره ی مواد به کار رفته در پوشش داخلی مخازن ذخیره ی مواد کف ساز با گروه مهندسی بخش NF متعلق به شرکت Fire Kidde مشورت نمایید.

به طور معمول مخازن توخالی ذخیره ی پلی اتیلن (نوعی پلاستیک ضد رطوبت و شیمیایی: Polyethylene) دارای سرپوش های گنبدی نمی باشند. در این موارد بخش NF استفاده از پوشاننده های متعلق خود را با لایه ای به نام  Foam Seal پیشنهاد می کند. این نوع پوشاننده نوعی روغن معدنی سفید با درجه ی تصفیه ی بالا می باشد و مانعی محکم را بین کف و هوا ایجاد می کند و در نتیجه تاثیرات مربوط به تبخیر و خرابی کف را کاهش می دهد. در روی مواد کف ساز نوع پروتئین، فلورو پروتئین، کف مایع لایه ساز (AFFF: Aqueous Film Forming Foam) و کف مایع لایه ساز مقاوم در برابر الکل AR – AFFF = Alcohol Resistant Aqueous Film Forminy Foam) از یک لایه ½ in (13 میلی متر) استفاده کنید. پوشاننده نوع Foam Seal فقط برای استفاده در مخازن ذخیره ی پلی اتیلن ثابت پیشنهاد می شود. از این نوع پوشاننده نبایستی در کامیون های متحرک یا مخازن کف یدک کشی که تکان می خورند استفاده کرد و هم چنین نیایستی از آن در مخازن ذخیره ای که از موادی به جزء پلی اتیلن و یا پلاستیک فشرده ی دارای شیشه ی رشته مانند (Fiberglass) ساخته شده اند، استفاده کرد.

 توجه: از حداکثر دمای ذخیره ی پیشنهاد شده تجاوز نکنید. دمای اضافی ممکن است باعث خرابی هر نوع ماده کف ساز شود. حداقل دمای قابل استفاده برای ماده کف ساز نقطه ای انجماد آن نمی باشد. این حداقل دما نقطه ای است در آن مواد کف ساز به وسیله ی دستگاه های تنظیم کننده ی نسبت ترکیب نوع ونتوری ( لوله ای کوچک برای اندازه گیری نسبت جریان که نام آن از نام فیزیک دان ایتالیایی مشتق شده است: Venturi ) به نسبت مناسبی ترکیب می شود.

از بین این نوع دستگاه های می توان به دستگاه های تنظیم کننده نسبت ترکیب کف خطی و سرلوله های نوع pick up اشاره کرد.

مواد کف ساز دارای کیفیت تحت تاثیر منفی دمای پایین بیش از اندازه قرار نمی گیرد اما ممکن است بیش از اندازه چسبناک شوند و به نسبت مناسبی ترکیب نشوند. (به طور کلی چرخه ی خوب یخ زدگی برای محصولات بخش NF مضر نمی باشد. البته برخی از محصولات نسبت به سایر محصولات از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. به اوراق اطلاعات مربوط به محصولات خاص مراجعه کنید و یا با گروه مهندسی بخش NF متعلق به شرکت Fire Kidde مشورت نمایید.)

 مواردی که در زیر به صورت اجمالی ذکر شده است، توصیه هایی را در رابطه با نگهداری و نظارت بر کیفیت مواد کف ساز ارائه می دهد:

1.      مخزن مواد کف ساز را تا نیمه ی سرپوش گنبدی پر کنید.

2.      حتما یک منفذ فشار خلا را ایجاد کنید. منفذ فشار خلا تراکم و تبخیر را که برای مواد کف ساز مضر هستند کاهش می دهد. این منفذ نیاز به نظافت و بازرسی متناوب دارد.

3.      از ذخیره ی مواد کف ساز در امایی بالاتر از حداکثر دمای پیشنهاد شده جلو گیری کنی.

4.      هرگز انواع مختلف مواد کف ساز را برای ذخیره ی طولانی مدت با یک دیگر مخلوط نکنید.

5.      از رقیق سازی مواد کف ساز به وسیله ی آب خود داری کنید.

6.      از آلودگی مواد کف ساز به وسیله ی روغن، مواد شیمیایی و یا ذرات خارجی خود داری کنید. بر هم زدن و یا ترکیب مواد کف ساز با یک دیگر و هم چنین استفاده ی نادرست از پوشاننده ی نوع Foam Seal ممکن است منجر به آلودگی مواد کف ساز شود. برای بهره بردن از توصیه های خاص با بخش NF تماس به گیرید.

7.      دریچه ها، جفت ها و یا لوله هایی در تماس دائم با مواد کف ساز هستند نبایستی از فلزات متفاوت ساخته شده باشند. فلزات متفاوت ممکن است باعث ایجاد زنگ زدگی و یا خورندگی ناگهانی شوند.

8.      برای بازرسی متناوب از تجهیزات مواد کف ساز شما، با گروه خدمات فنی و تخصصی بخش NF متعلق به شرکت Fire Kidde تماس حاصل فرمایید.

 عناصر تشکیل دهنده ی مواد کف ساز

انواع بسیار زیادی از مواد کف ساز دارای ترکیب پیچیده ای از عناصر تشکیل دهنده هستند. کف های نوع پروتئین عمدتا ترکیبی از پروتئین های هیدرولیز شده (تجزیه به وسیله آب)، کاهش دهنده های نقطه ی انجماد، تثبیت کننده های آلی و غیر آلی می باشند. کف های ترکیبی، از کف سازها، تثبیت کننده ها، کاهش دهنده های نقطه ی انجماد و مواد کاهش دهنده ی فشار سطحی آب (surfactant) ترکیب شده با فلورین (عنصر شیمیایی غیر فلزی: Fluorine) تشکیل شده اند.

 تاثیرات زیست محیطی مواد کف ساز

به طور کلی مواد کف ساز قابل تجزیه می باشند. آن ها به مقدار کمی سمی هستند و منجر به بروز تاثیرات زیست محیطی پایین می شوند. آیین نامه های محلی و ایالتی متفاوت راه کارهای دفع مواد کف ساز را کنترل می کنند.

با این وجود، به طور کلی رقیق سازی محلول های کف قبل از تصفیه ی آب فاضلاب روش قابل قبولی برای دفع محسوب می شود. این فرآیند شامل تصفیه ی مواد آلی موجود در محصولات می باشد. محلول کف و مهم تر از آن مواد کف ساز بایستی به درستی رقیق شوند و به وسیله ی دستگاه های تجزیه و تحلیل اندازه گیر شوند تا از بروز اضافه بار میزان اکسیژن زیستی مورد نیاز (BOD: Biological Oxygen Demand) و یا ایجاد کف بیش از اندازه جلوگیری شود.

 

بخش NF به عنوان خدمات به مشتریان دارای مجوزهایی در رابطه با تجهیزات دفع مواد در ایالات متحده ی آمریکا برای تصفیه ی آب فاضلاب، منجمد سازی و دفن کردن مواد کف ساز مایع و محلول کف می باشد. در صورت نیاز، بخش NF قادر است اطلاعاتی را نیز در رابطه با دفع مخازن استوانه ای که برای حمل مواد کف ساز به وسیله کشتی ها به کار رفته اند، ارائه دهد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ی 1400-363 (610) گروه مجری

مدیریت خطر بخش NF متعلق به شرکت Fire Kidde تماس حاصل فرمایید.

 

تاثیرات سمی مواد کف ساز

بر اساس آزمایشاتی که بر روی مواد کف ساز صورت گرفته است، زمانی که از کف به شکل محلول رقیق شده استفاده می شود، نبایستی هیچ گونه تاثیری منفی بر جای بگذارد. اگر چه، تماس پوستی طولانی مدت با مواد کف ساز و یا محلول کف ممکن است منجر به خشکی پوست شود. در صورت تماس این مواد با پوست و یا چشم، محل را کاملا با آب شستشو دهید و با یک پزشک مشورت نمایید. توجه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مواد کف ساز خاص به اوراق اطلاعات مربوط به ایمنی مواد خاص مراجعه کنید. بخش NF مطابق با استاندارد ارتباطات پر مخاطره مربوط به اداره ی کل بهداشت، سلامت و ایمنی شغلی (OSHA) به شماره ی 29CFR 1910 – 1200 نیز می باشد.

 

تاییدیه ها و آزمایش ها

مقدمه

تمامی محصولات بخش NF قبل از این که وارد بازار شوند تحت آزمایشات گسترده ای قرار می گیرند، از آزمایش منبع و اصل آن ها در آزمایشگاه های تحقیقاتی گرفته تا استانداردهای شدید کنترل کیفیت. محصولات مواد کف ساز بخش NF توسط سازمان های مستقل آزمایش، تایید و فهرست بندی شده اند، مانند آزمایشگاه های تایید کیفیت و کارخانجات بی طرف UL، FM. برخی از مواد کف ساز خاص نیز توسط نیروی نگهبان ساحلی آمریکا (نیروی که ایمنی و نظم را در آب های ساحلی برقرار می کند)، آزمایشگاه های تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا، وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA: United States Department Of Agriculture) و سایر سازمان ها تایید شده اند. این تاییدیه ها تضمینی در این رابطه برای مشتری محسوب می شود که بخشNF  از طریق آزمایشات و ارزیابی های گسترده ی حریق اثبات کرده است که محصولات این شرکت مطابق با مشخصات و خواسته های سخت و شدید مسئولین آزمایش می باشد. به علاوه، هر گونه انحراف و سرپیچی از این استانداردها می تواند منجر به لغو این تاییدیه ها یا از فهرست ها شود.

 

در برخی از موارد استثنایی، آزمایشات حریق برای تعیین تاثیر کف بر روی یک مایع قابل اشتعال خاص و برای تعیین حداقل سرعتی که برای به کارگیری مواد کف ساز در برابر مواد خطرناک نیاز دارند، صورت می گیرد. در میان استانداردهای سازمان ملی محفاظت در برابر حریق (NFPA)، استانداردهای شماره 11 و 16 و 409 دستورالعمل هایی را در رابطه با سرعت به کارگیری مواد کف ساز ارائه می دهند سرعت به کارگیری مواد کف ساز برای حلال قطبیPolar Solvents  یا سوخت های نوع الکلی به کمک آزمایشات حریق حقیقی توسط تولید کنندگان مواد کف ساز تعیین شده است. تاییدیه های مربوط به هر یک از مواد کف ساز در اوراق اطلاعات مربوط به آن ارائه شده است.

 ارزیابی مواد کف ساز

آزمایش متناوب از ذخایر مواد کف ساز به کمک یک برنامه ی نگهداری مناسب می تواند به حفظ کیفیت مواد کف ساز کمک کند. برنامه ی خدمات فنی و تخصصی بخش NF  نوعی ارزیابی تحلیلی از مواد کف ساز را ارائه می دهد تا از کیفیت مواد کف ساز اطمینان حاصل کند. گزارش گروه خدمات فنی و تخصصی شامل نتایج آزمایش حداقل چهار آزمایشگاه می باشد.

 آزمایشات آزمایشگاه گروه خدمات فنی و تخصصی :

1.      مقدار PH: مقدار PH (سطح غلظت اسید) تعیین می کند که آیا میزان PH مواد کف ساز تحت محدودیت های اصلی تعیین شده ی آن قرار دارد یا خیر.

2.      چگالی: وزن ماده در مقایسه با وزن آب در مقیاس مکعب (Specific Gravity) : تعیین می کند که آیا مواد کف ساز رقیق شده اند و یا این که به علت تبخیر غلیظ شده اند.

3.      رسوب: میزان ذرات یا مواد جامد غیر قابل حل را در مواد کف ساز اندازه گیری می کند. مشکلات مربوط به پراکندگی در رابطه با ذرات درشت تر از 5/0 درصد رخ می دهد. توجه: مطمئن شوید که نمونه ی کف نمونه ی کاملی از کل ذخایر کف را به نمایش می گذارد.

4.      کیفیت کف: کیفیت یک کف خوب، به مجموع موارد فوق بستگی دارد: میزان گستردگی آن، زمان تخلیه ی 25% آن و در پایان عملکرد ان در برابر حریق. روند این آزمایشات در استاندارد سازمان ملی محفاظت در برابر حریق به شماره 11 (NFPA 11) خلاصه شده است.

 توجه: مواد کف ساز ترکیبی ممکن است نیاز به آزمایشاتی اضافی برای اندازه گیری کشش سطحی مایع، میزان چسبناکی و میزان تاثیر لایه ی آبدار یا غشا پلی مری داشته باشند.

 در صورتی که گزارش خدمات فنی و تخصصی در روی نمونه ی مواد کف ساز شما نتایجی را نشان داد که مطابق با خصوصیات اصلی آن بود، این ماده برای خدمات رسانی در برابر حریق مناسب و رضایت بخش می باشد.

وجود اختلافات قابل توجه با خصوصیات نمونه ی اصلی آن در هر یک از نتایج آزمایش ممکن است وجود یکی از مشکلات زیر را نشان دهد:

1.      آلودگی

2.      شرایط ذخیره سازی نا مناسب

3.      تغییرات شیمیایی

4.      ترکیبی از موارد ذکر شده در بالا 

     در این شرایط، انجام آزمایشات حریق پیشنهاد می شود.

 

آزمایشات حریق                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           آزمایشات حریق بر روی نمونه های کف به کمک تجهیزات نمونه برداری حریق که به صورت خاص طراحی شده اند، انجام می شود و در آن از پرتوکلی استفاده می شود که برای تقلید از استاندارد حریق آزمایشگاه های کامل تایید کیفیت (UL) (استاندارد آزمایشگاه های تایید کیفیت به شماره 162، ویرایش ششم) ایجاد شده اند. از مایعات هیدروکربن و / یا حلال های قطبی در بطور خاص استفاده می شود.

در صورتی که توانایی کارکرد محلول به کار رفته از نمونه، قادر به اطفاء حریق در مدت زمان تعیین شده باشد، به یک عملکرد اطفاء حریق رضایت بخش دست یافتیم. پس از آن، بعد از افزودن یک منبع شعله ور به حریق اطفاء شده، پوشش کف بایستی قادر به جلوگیری از احتراق مجدد سوخت شود.

 چگونگی جمع آوری نمونه های مواد کف ساز

اهمیت جمع آوری نمونه های مواد کف ساز

در صورتی که نمونه های مواد کف ساز به صورت منظم به گروه خدمات فنی و تخصصی بخش NF فرستاده شوند، معمولا می توان مشکلاتی را در رابطه با شرایط ذخیرسازی مواد شناسایی کرد و قبل از این که مواد کف ساز به طور کامل صدمه ببینند، اندازه گیری های اصلاحی پشنهاد می شود. با نمونه گیری متناوب از مواد کف ساز از وضعیت آمادگی آن در شرایط اضطراری حریق اطمینان حاصل می شود. به طور کلی، حداقل سالیانه نمونه هایی از مواد کف ساز را جمع آوری کنید.

 

جمع آوری نمونه

نمونه گیری صحیح از کف ساز امری بسیار مهم تلقی می شود. نمونه ی مواد کف ساز ارائه شده بایستی نمونه ای از محل محصولات ذخیره شده را نشان دهند حال چه در مخازن باشد و چه در ظروف استوانه ای شکل. مواد کف ساز با توجه به برنامه ی نگهداری شما ممکن است شامل یکی از نمونه های زیر باشد:

1.      یک نمونه – تنها از محل تحتانی مخزن.

2.      دو نمونه – یکی از محل تحتانی و یکی از محل فوقانی مخزن.

3.      سه نمونه – یکی از محل تحتانی، یکی از محل فوقانی و یکی از محل میانی، هر کدام یک نمونه.

4.      یک نمونه – از ترکیبی از مواد، پس از مخلوط کردن مجدد محتوی. این نوع نمونه گیری بهترین روش محسوب می شود.

 تمامی نمونه ها را در یک بطری پلاستیکی تمیز یک پینت (پیمانه وزن مایع : Pint) معادل 500 میلی متر قرار دهید.

در صورتی که آزمایش حریق پیشنهاد شود، نیاز به یک نمونه ی بزرگ تر خواهد بود. اوراق مربوط به «در خواست تجزیه و تحلیل» از طرف نمایندگی محلی شما یا مراکز جهانی بخش NF متعلق به شرکت Fire Kidde واقع در منطقه Exton در ایالات پنسیل وانیا (Pennsyl Vania) در اختیار شما قرار می گیرد.

 

نمونه گیری از بخش تحتانی مخزن

از آن جایی که ممکن است در ته مخزن مواد ته نشینی مانند زنگ، پوسته و یا مواد تجزیه شده، جمع شود، جدا سازی این آلوده کننده های بیش از اندازه در حین نمونه برداری از اهمیت زیادی برخوردار است.

در زیر یک روند پیشنهادی برای نمونه گیری ارائه شده است:

1.      پایین ترین شیر تخلیه را باز کنید و یک یا دو گالن (پیمانه ای برابر 8753/3 لیتر) از مواد کف ساز را در یک سطل بزرگ تمیز خالی کنید.

2.      یک بطری پلاستیکی تمیز را با مقدار حداقل یک پینت (پیمانه وزن مایع) معادل 500 میلی متر پر کنید. این نمونه را برای تجزیه و تحلیل نگهدارید.

3.      آن مقدار از مواد کف سازی را که در ابتدا خالی کردید بار دیگر از بالا به کمک قیف به درون مخزن باز گردانید. صافی مواد ته نشین اضافی را جدا می کند.

نمونه گیری ترکیبی

در صورتی که نمونه های متعددی جمع آوری شود، نمونه گیری ترکیبی روش مناسبی محسوب می شود. با این وجود در مواردی که رقیق سازی کف تشخیص داده می شود و یا احتمال ان وجود دارد، محتوای موجود در مخزن نبایستی مخلوط شود. بسیاری از مهندسین محفاظت در برابر حریق پمپ های خود را به صورت متناوب شروع بکار می کنند و مواد کف ساز را نیز به صورت متناوب مخلوط می کنند. این کارها به عنوان بخشی از برنامه ضروری در نگهداری از آن ها صورت می گیرد. آن مقدار از محتوای مخزن را که از شیر تخلیه جمع آوری شده است را به عنوان نمونه هایی از ته مخزن در نظر به گیرید.

 

چگونگی انتخاب مواد کف ساز

هنگامی که نوبت به انتخاب مواد کف ساز مناسب می رسد مایعات احتراق پذیر/مشتعل تعیین می کند  که از کدام یک از مواد کف ساز بایستی استفاده شود. به طور کلی، دو طبقه بندی کلی از مایعات احتراق پذیر وجود دارد: هیدروکربن هاHydrocarbon   و حلال های قطبی Polarsolvent. هیدروکربن ها محصولات غیر قابل حل در آب می باشند مانند مواد نفتی تصفیه نشده، گازولین، هگزان، بنزین سنگین (naphta)، سوخت دیزل و غیره. حلال های قطبی نیز به طور کلی محصولات قابل حل در آب هستند مانند الکل، استر (ترکیبی که از واکنش بین الکل و اسید تولید می شود: Ester)، اسید کیتون Ketone و غیره، بعلاوه، برخی از محلول های صنعتی نیز وجود دارند که از ترکیبی از این دو طبقه ایجاد شده اند.

 

به منظور این که مناسب ترین مواد کف ساز را به درستی انتخاب کنید، اطلاعاتی را که در ذیل ارائه شده است، در نظر داشته باشید:

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما