صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
تعداد نمایش:2826
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : چهار شنبه 24 خرداد 1391
نويسنده : Fire Engineering Magazine    مترجم : K. Shadmanfar    
مبحث ادامه اجباری شدن صلاحیت حرفه ای CPC در مهندسی حریق چه شد؟
آیا حرفه مهندسی حریق در بر گیرنده صلاحیت حرفه ای آن در مقابله با خطر برای حفظ سلامت، ایمنی، و سرمایه های عمومی است؟ این سوال، بهمراه اندیشه همیشگی یادگیری برای مهندسی مقابله با حریق، ...

مبحث ادامه اجباری شدن صلاحیت حرفه ای CPC در مهندسی چه شد؟

What,s up with Mandatory Continuing Professional Competency?

آیا حرفه مهندسی حریق در بر گیرنده صلاحیت حرفه ای آن در مقابله با خطر برای حفظ سلامت، ایمنی، و سرمایه های عمومی است؟ این سوال، بهمراه اندیشه مستمر یادگیری برای حرفه مهندسی حریق، سالها موضوع مورد بحث این محافل بوده است. اغلب مردم بر این توافق اند که نیاز به معنی بخشیدن به آنکه مهندسی حریق همگام با تغییرات ناگهانی علوم و فنون بمنظور ایجاد دنیایی ایمن از حریق باشد وجود دارد، لیکن توافق بر سر بهترین راه اجرای مبحث ادامه اجباری شدن صلاحیت حرفه ای CPC در مهندسی حریق امری بسیار دشوار است.

در گذشته، ازمهندسین رسمی خواسته می شد تا عهده دار مبحث ادامه اجباری شدن صلاحیت حرفه ای CPC در حرفه خود باشند و بشکل داوطلب به فعالیت های آموزشی که نیازمند ممارست در شایستگی است همت ورزند. هرچند این هنوز وضعیت برخی استدلالهای قانونی/حقوقی در ایالات متحده است، لیکن این روند در طول ده سال گذشته تغییرات اساسی داشته است. در حال حاضر، در حدود 38 ایالت و بخش در ایالات متحده ادامه اجباری شدن صلاحیت حرفه ای CPC را برای مهندسین رسمی خود تنظیم نموده اند. بعنوان بخشی از این نیاز ها، از مهندسین رسمی در خواست می شود تا چندین ساعت جلسه را بمنظور حفظ تاییدیه حرفه خود بگذرانند.

بعلاوه، همچنانکه تعداد در حال رشدی از نیازمندیهای قوانین ادامه صلاحیت حرفه ای CPC تنظیم و اجرا می شوند، ایجاد یگپارچگی در نیازها همو سو با قوانین یک مبحث حساس است. همچنانکه قوانین ایفاگر تنوع در نیازهای مبحث ادامه صلاحیت حرفه ای CPC هستند، برای مهندسانی که در حوزه های مختلف رسمیت دارند تعقیب آنچکه فعالیت های ادامه صلاحیت حرفه ای CPC را در هر قلمرو قابل قبول می سازد امری طاقت فرسا است.

همچنانکه تمایل به سوی مبحث ادامه صلاحیت حرفه ای CPC در حال رشد است، سوالهای بدون پاسخ بسیاری در باره بهترین راه حصول اطمینان در یادگیری مستمر در حرفه مهندسی مقابله با حریق باقی مانده است. این مقاله تلاشی دارد در پاسخ به برخی سوالهای مهندسی مقابله با حریق که در ارتباط با مبحث ادامه صلاحیت حرفه ای CPC است.

آیا حرفه مهندسی حریق در بر گیرنده صلاحیت حرفه ای آن در

مقابله با خطر برای حفظ سلامت، ایمنی، و سرمایه های عمومی است؟

این نظریه که آیا الزامی شدن مبحث ادامه صلاحیت حرفه ای CPC روشی مطمئن برای یادگیری مستمر در جامعه مهندسی است هنوز نامعلوم مانده است. برای مثال، این حقیقت که بسیاری از حوزه های مهندسی در حال حاضر نیاز مبحث ادامه صلاحیت حرفه ای CPC را احساس نمی کنند بیانگر اختلاف نظر در این مبحث می شود.

آن دسته از طرفداران به مبحث ادامه صلاحیت حرفه ای CPC در مهندسی معتقدند که این مبحث موجب ارتقائ کیفیت در آموزش حرفه ای شده و روش مناسبی در حفاظت از عموم در مقابله با مهندسی بی کفایت است. برخی دیگر به این باورند که مهندسی حرفه ای قادر به همگامی با پیشرفت های علوم و فنون بدون ایجاد مبحث ادامه نیازمندیهای صلاحیت حرفه ای CPC در مهندسی نمی شود. و برخی دیگر نیز بر این باورند که یادگیری مستمر همواره نیاز مهندسی حرفه ای در نظم و تربیت است، و اجرای مبحث ادامه صلاحیت حرفه ای CPC در مهندسی حرفه ای موجب ارتقای تصور حرفه ای شدن است.

to be continued