صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
تعداد نمایش:2631
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : يکشنبه 29 ارديبهشت 1392
نويسنده : مهندس حسن‌زاده - کارشناس اعلام و اطفاء حریق   
گزارش یک حادثه آتش سوزی در مخازن میعانات نفتی
هرگز به سمت اماکن مشکوک به حضور ابر گازهای قابل‌اشتعال رانندگی نکنید. زیرا داغ‌شدن موتور یا اگزوز خودرو، جرقه ایجاد می‌کند. این پدیده در دمایی بالاتر از دمای اشتعال خودبه‌خود نیز به وقوع می‌پیوندد. به خاطر داشته باشید که اگر این اتفاق بیافتد، شما در مرکز انفجار خواهید بود.آتش‌سوزی در مخازن میعانات نفتی

 

در بعدازظهر یکی از روزهای گرم مدیترانه‌ای، یکی از تانک‌های حاوی مواد قابل‌اشتعال در پالایشگاهی در کویت شروع به سرریزشدن کرد. یکی از کارکنان حراست که ریزش مواد نفتی را مشاهده کرده بود، بلافاصله جریان را به اطلاع اپراتور اتاق کنترل رساند. دو نفر از اپراتورهای اتاق کنترل برای بررسی به محل رفتند. ولی چند دقیقه بعد به‌دلیل ایجاد جرقه‌ای توسط خودروی آنها، انفجار و آتش‌سوزی بزرگی ایجاد شد. نیروهای عملیاتی پالایشگاه و آتش‌نشانان شهری یک روز و نیم مشغول خاموش‌کردن حریق مخزنی بودند که درحال سرایت به مخزن مجاورش بود. بیش از دوازده نفر مصدوم شدند و خسارات قابل‌توجهی به پالایشگاه وارد شد.

علت حادثه:

تانک پر شده بود و اپراتورها نمی‌دانستند که نشان‌دهنده سطح مایع و نیز سیستم اعلام پر بودن تانک، خراب است. آنها به‌دلیل آنکه به سیستم مذکور اطمینان داشتند و تصور می‌کردند که تانک هنوز ظرفیت خالی دارد، سطح آن‌را از نزدیک هم چک نکرده بودند. حتی گزارشات اولیه مأمور حراست مبنی بر استشمام بوی شدید مواد نفتی را جدی نگرفتند. چون فکر می‌کردند مأمور حراست، تازه‌کار است و با شرایط آشنا نیست.

بله. مانند اکثر حوادث بزرگ، چندین ”خطا“ همگی به طور همزمان اتفاق افتاده بود.

شما چه می‌توانید بکنید؟

حمل مواد نفتی و شیمیایی همیشه با ریسک و پیامدهای جدی توأم است. کارکنان، با پایش مستمر، می‌توانند واکنش‌های سریع در برابر نشت یا سوراخ‌شدگی مخازن حمل یا نگهداری آنها از خود نشان دهند.

- هرگز به سمت اماکن مشکوک به حضور ابر گازهای قابل‌اشتعال رانندگی نکنید. زیرا داغ‌شدن موتور یا اگزوز خودرو، جرقه ایجاد می‌کند. این پدیده در دمایی بالاتر از دمای اشتعال خودبه‌خود نیز به وقوع می‌پیوندد. به خاطر داشته باشید که اگر این اتفاق بیافتد، شما در مرکز انفجار خواهید بود.

- تمام گزارش‌ها و مشاهدات درخصوص موارد غیرعادی را جدی بگیرید و سریع و مستمر پیگیری کنید.

در مجتمع‌های پتروشیمی و نفتی اگر احساس کردید که موتور خودروی شما به خودی خود دور برداشته (گاز می خورد)، سریعاً آن‌را خاموش کرده و پیاده شوید. شما احتمالاً در محل وجود ابر قابل‌اشتعال در حرکتید!

سرنوشت خودرویی که عامل انفجار و آتش‌سوزی بود.

نتیجه‌گیری:

بزرگ‌ترین حوادث در دل بی‌اهمیت‌ترین موضوعات قرار دارند. در مجموعه‌های صنعتی کاملاً هشیار و گوش‌به‌زنگ باشید.