صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
شرکت اکسس سوئد
تعداد نمایش:3550
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : جمعه 10 خرداد 1392
دستگاه منبع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS)
برای کامپیوترها و سایر دستگاههایی که در صورت قطع برق امکان از دست رفتن اطلاعات در آنها وجود دارد یا برای مواردی مانند تجهیزات اتاق عمل که نیاز به اعمال برق اضطراری به سیستم بدون تاخیر می باشد از منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (Uninterruptable Power Systems) (UPS) استفاده می گردد...

دستگاه منبع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (Uninterruptable Power Systems) (UPS)

برخی از سیستم‌های حساس و مهم در منازل و اماکن عمومی یا در ادارات و کارخانه‌ها باید هنگام قطع برق شهر به طریقی از یک منبع تغذیه دیگر استفاده کنند و به کار خود ادامه دهند. منابع تغذیه‌ای که وظیفه تامین برق را در هنگام قطع برق شبکه به‌عهده دارند " منابع تغذیه اضطراری " نامیده می‌شوند. منابع تغذیه اضطراری بسته به نوع سیستم مورد تغذیه ، خصوصیات متفاوتی دارند که از باطری برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند، فقط قادرند برای مدت محدودی ( بسته به مقدار مصرف سیستم مورد تغذیه ) برق آنرا تامین نمایند، ولی برخی دیگر قادرند به مدت نامحدودی تا زمان وصل شدن مجدد برق شهر، برق اضطراری را تامین کنند.

اینگونه سیستم‌ها دارای موتور مکانیکی و ژنراتور می‌باشند و تا زمانی که سوخت موتور مکانیکی تامین  شود می‌توانند در محدوده قدرت نامی ژنراتور برق اضطراری را تامین نمایند. خصوصیت دیگری که منابع تغذیه اضطراری را از یکدیگر متمایز می‌کند مدت زمانی است که طول می کشد تا بعد از قطع شدن برق شبکه، برق اضطراری وصل شود. برخی از سیستم‌ها قادرند بدون تاخیر بعداز قطع برق شهر در عرض چند میلی ثانیه برق اضطراری را وصل نمایند. اینگونه منابع تغذیه اضطراری که معمولا انرژی خود را از باطری تامین می‌کنند در مکان‌هایی مانند اتاق عمل – اتاق کامپیوتر- سیستم‌های نظامی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند در مقابل سیستم‌هایی که از موتور مکانیکی و مولد برای تولید برق اضطراری استفاده می‌کنند بدلیل اینکه موتور مکانیکی برای راه اندازی نیازمند زمان است دارای تاخیر در وصل برق اضطراری خواهند بود . لذا باتوجه به خصوصیات و نیاز محل مورد استفاده یکی از این سیستم‌ها یا ترکیبی از هر دو نوع ممکن است استفاده گردد. 

برق اضطراری سیستم های ایمنی و حفاظتی

در سیستمهای ایمنی و حفاظتی نظیر سیستم اعلام حریق و سیستم تلویزیون مداربسته و یا سیستم اعلام سرقت برق اضطراری جزو ضروریات سیستم بوده و بسیار مهم می باشد. معمولا چون ولتاژ تغذیه این سیستم ها ولتاژ پایین " DC "و در حدود 6 تا 24 ولت می باشد لذا در همان تابلوی اصلی سیستم محلی برای باطریهای اضطراری در نظر می گیرند. این باطریها به مدار الکترونیکی تابلو وصل می گردند و در زمان وجود برق شهر توسط سیستم شارژ و آماده نگه داشته می شوند و هنگام قطع برق شبکه بدون تاخیر وارد مدار شده و برق اضطراری سیستم را تامین می نمایند. مدت زمان تامین برق اضطراری بستگی به ظرفیت باطریهای مورد استفاده و مصرف سیستم دارد. مشخصات باطری مورد نیاز معمولا در راهنمای پانل اصلی ذکر می گردد. در صورت طولانی شدن زمان قطع برق شهر در اینگونه سیستمها باید قبل از اینکه شارژ باطری پایین بیاید و باطری کارآیی خود را از دست بدهد آنرا با باطری پر تعویض نمود. برخی از انوع باطریهای مورد استفاده در این سیستمها را در زیر مشاهده می نمایید.

 

·        باطریهای اسیدی آب بندی شدهLead Acid/dry Battery  : این نوع باطریها که به آنها خشک نیز می گویند نیاز به نگهداری ندارند.

·        باطریهای نیکل – کادمیم Nickel-cadmium-battery:  این باطریها نسبت به باطریهای اسیدی دارای حجم کمتری بوده وقابل شارژ نیز می باشند.

 برق اضطراری برای کامپیوترها:

برای کامپیوترها و سایر دستگاههایی که در صورت قطع برق امکان از دست رفتن اطلاعات در آنها وجود دارد یا برای مواردی مانند تجهیزات اتاق عمل که نیاز به اعمال برق اضطراری به سیستم بدون تاخیر می باشد از منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (Uninterruptable Power Systems) (UPS) استفاده می گردد. در "UPS"ها برق باطریها توسط مدار اینورتر به ولتاژ 220 ولت "AC" تبدیل می گردد و در صورت قطع برق شهر در عرض چند میلی ثانیه در اختیار سیستم قرار می گیرد.

دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (Uninterruptable Power Systems) (UPS) در توانهای  متفاوتی نظیر 300- 700 -1000 – 6000 ولت آمپر ساخته می شوند و باید باتوجه به تعداد و مصرف دستگاه هایی که باید تغذیه شوند، دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) با توان مناسب را انتخاب نمود. البته علاوه بر محدودیتی که توان خروجی دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS)  در تعداد دستگاههای مورد تغذیه ایجاد می کند محدودیتی نیز در زمان تغذیه دستگاه ها وجود دارد. هرچه ظرفیت باطریها بیشتر باشد مدت طولانی تری می توان دستگاه هارا تغذیه کرد . باطریها بطور جداگانه یا در کابینتهای خاصی (Battery Pack)  قرار میگیرند و به ترمینال ورودی " DC " در پشت دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS)  وصل می شوند. دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) با ولتاژ 48 , 24 , 12 V DC تغذیه می شوند .برای ولتاژ 24 ولت دو باطری 12 ولت و برای 48 ولت 4 باطری کاملا  یکسان را با هم سری کرده و به دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) وصل می کنند. معمولا دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) دارای تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ (Automatic Voltage) Regulation) (AVR) می باشند تا در هنگام وجود برق شبکه عمل تثبیت ولتاژ را نیز در محدوده مشخصی انجام دهند. محدوده تثبیت ولتاژ معمولا بصورت درصد در مشخصات فنی دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) ذکر می گردد. هنگامی که ولتاژ ورودی پایین است "AVR" ولتاژ را پایین می آورد  (BUCK) در دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS)  جدید یک پورت RS232 وجود دارد که در پشت دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) قرار می گیرد و از آن جهت اتصال به کامپیوتر استفاده می شود .بعد از وصل کردن دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) به کامپیوتر می توان با نرم افزار ارائه شده به همراه آن تنظیمات مربوطه را انجام داد. کانکتور اتصال به برق شهر نیز در پشت دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) قرار می گیرد و خروجیهای برق 220 ولت از پریزهای پشت دستگاه گرفته می شود.

یک دستگاه منابع تغذیه اضطراری بدون تاخیر (UPS) خانگی در توانهای 400 و 600 و 1000 ولت آمپر و اتصالات پشت در پانل جلوی  دستگاه معمولا نشانگرهای زیر وجود دارد:


* نشانگر مقدار شارژ باطری


* نشانگر مقدار بار 


* نشانگر اضافه بار 


* نشانگر اضافه ولتاژ در شبکه


* نشانگر استفاده از برق باطری 


* نشانگر استفاده از برق شبکه 


* نشانگر تعویض باطری


* نشانگر کم بودن ولتاژ در شبکه 


* دگمه خاموش


* دگمه روشن و تست