صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
تعداد نمایش:3001
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : چهار شنبه 15 خرداد 1392
نويسنده : دیوید ال اسپلاند David L. Asplund    مترجم : ف. بهجت، ویراستار ا. آرمان     منبع : Intrenational Fire Protection Magazine
سیر تکاملی آبپاش Sprinkler خودکار جدید
مأمور آتش نشان
اولین آبپاش های حریق خود کار در اوایل تا اواسط دهه ی 1870 میلادی ظهور یافتند. آنها شامل یک قطعه سر آبپاس به همراه تعداد زیادی سوراخ در خروجی آن...

سیر تکاملی آبپاش Sprinkler خودکار جدید

                                                               

نویسنده  : دیوید ال اسپلاند David L. Asplund

 

طی حدود 25 سال اخیر، صنعت آبپاش های حریق خودکار با گسترش روبه رشدی از انواع محصولات روبرو شده است. در واقع متخصصین فنی طرح دارای هزاران نوع از انواع آبپاش ها، پرداخت های رنگ، دما ها، زمانهای عکس العمل وروزنه ها هستند که می توانند از میان آنها یکی را در فروشگاه  برای مقابل با حریق انتخاب کرد.

 

به طور همزمان لوازم و طبقه بندی خطر نیزبه شکل شگرفی گسترش یافته اند. آنچه که زمانی یک ملک تجاری ساده محسوب می شد ( خطر معمولی دسته ی دوم ) هم اکنوع به علت شیوه ای که خرده فروشان اجناس خود را به نمایش می گذارند می تواند طرح پیچیده ای از محافظت از انبار محسوب شود. جامعه ی جدید ما نیز افزایش قابل توجهی را در استفاده از مواد پلاستیکی در اجناسی که به شکل روزمره مورد استفاده قرار می گیرد، شاهد است. مواد پلاستیکی نه تنها در ساخت محصولات برای زندگی پر مشغله ی ما در قرن بیست و یکم بکار می روند بلکه به نظر می رسد که تقریبا همه چیز در بسته های پلی استر بسته بندی می شود. برای درک جایگاهی که ما امروزه با وجود طبقه بندی های اساسی متداول از آبپاش های حریق خود کار جدید داریم، نگاهی به گذشته برای مشاهده ی اینکه چطور آبپاش های حریق خودکار طی گذشت سالها گسترش یافته است، مفید می باشد.

 

اولین آبپاش های حریق خود کار در اوایل تا اواسط دهه ی 1870 میلادی ظهور یافتند. آنها شامل یک قطعه سر آبپاس به همراه تعداد زیادی سوراخ در خروجی آن،  شبیه سر نمک پاش، بودند. بعدها سر آبپاش با یک پوشش فلزی جامد که در جای خود لحیم شده بودند،  پوشانده شد. حریق بایستی حرارت کافی را ایجاد می کرد تا باقی مانده ی اجزای دستگاه را شامل آب درون سر لوله، به نقطه ی ذوب لحیم برساند. اولین پیشرفت بزرگ آبپاش های حریق خود  کار در اوایل تا اواسط دهه ی 1980 میلادی رخ داد. سوراخ های سر آبپاش با صفحه ای پوشانده  شده  بودند که به وسیله ی یک مکانیزم  یا دستگاه – اهرمی در جای خود نگه داشته بود. دو اهرمی که سرپوش صفحه ی سوراخ ها را در جای خود نگه داشته بود به کمک یک اتصال گداختی در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند. این اتصال گداختنی شامل دو قطعه ی برنز بود که به کمک یک لحیم قابل ذوب در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند. اتصال گداختنی در فاصله ای دور از مسیر آبی سر لوله قرار گرفته بود و به شکل قابل توجهی جرم یا توده ی حرارتی  را کاهش و زمان عکس العمل آبپاش را بسیار افزایش می داد. زمانی که حریق حرارت کافی را برای رساندن اتصال به نقطه ی ذوب لحیم قابل ذوب ایجاد می کرد، قطعات اتصال جدا می شدند و این مسئله باعث می شد که اهرم ها سرپوش صفحه ی سوراخ ها را آزاد کنند و سپس آب تخلیه می شد. پرده ای deflector که در انتهای قاب آبپاش قرار دارد، جایگزین سرپوش سوراخ دار شدند. این نوع آبپاش ها، آبپاش های افشانه ای متعارف دارای عکس العمل استاندارد نامیده می شوند. آنها دارای رزوه بیرونی NPT  National   pipe  thread  با ابعاد  2/1 اینچ  (واحد اندازه گیری برابر با 54/2 سانتی متر است ) وسوراخهای تخلیه با ابعاد اسمی 2/1 اینچ  با مقدار ثابت جریان 6/5 = K می باشد . این نوع آشکار ساز های پرده ای، متداول، استاندارد و کیفیت محافظت در برابر حریق را برای 60 سا ل آینده  دارا  بودند.

 

در سال 1953 میلادی، سازمان ملی آبپاش حریق (سازمان ملی محافظت در برابر حریق :NFPA ) کتابچه های راهنمای استاندارد شماره ی13 خود را اصلاح کرد تا خواستار استفاده از پرده های/افشانه ها استاندارد در آبپاش های حریق خودکار شوند. این حرکت ابتدای ظهور آبپاش های حریق خود کار با گرایش هدایتی محسوب می شد. آبپاش های افشانه ای استاندارد/واکنش استاندارد با یکدیگر در دسته ای بنام آبپاش های نوع کنترل چگالی ناحیه Density  Area  Control  mode قرار گرفتند. چهار نوع پره های افشانه ای استاندارد: سر بالا( upright )، آویزان ( pendent )، دیواری عمودی (vertical)، و دیواری افقی (horizontal  sidewall) نامیده می شوند. این نوع سیستم ها تقریبا طی 30 سال آینده در راس آبپاش های حریق خودکار برای محافظت در برابر حریق باقی ماندند ودر حال حاضر هنوز هم رایج ترین شکل محافظت در برابر حریق محسوب می شوند. در طول همین 30 سال مشخص شده روش های آزاد سازی از روش های اتصال link  و اهرم به طرح کپسول مانند لحیم مرکزی مقاوم در برابر فشار که سریع تر وکوچکتر بودند بهبود یافتند  و محفظه های لامپی شیشه ای نیز معرفی شدند.  آبپاش های عکس العمل استاندارد به همراه پره های  پوشش دهی توسعه  یافته نیز موجود می باشند.