صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
تعداد نمایش:2248
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : پنج شنبه 13 تير 1392
نويسنده : آقای مورگان جی. هورلی    مترجم : شادمان فر     منبع : Fire Engineering Magazine
ایجاد یک توازن صحیح: ایمنی و هزینه های ایمنی در مقابل حریق
چراغ مسیر فرار
زمانیکه به طراحی ایمنی حریق در ساختمانها می پردازید، لازم است تا یک توازن بین هزینه هایی که برای ایمنی حریق در نظر دارید با ارزش چیزهایی که از دست می دهید در نظر بگیرید...

ایجاد یک توازن صحیح: ایمنی و هزینه های ایمنی

 

حوادث آتش سوزی هزینه بر دوش جامعه می گذارد. این هزینه ها  از دو منبع گرفته می شوند. یک منبع هزینه ساز آن که بسیار قابل لمس است، چیزهایی است که ما پس از یک حادثه آتش سوزی از دست می دهیم. هزینه های مالی  منابع ثانویه خیلی قابل لمس نیست: سرمایه هایی که صرف مقابله با حریق در ساختمانها می شوند. زمانیکه به طراحی ایمنی حریق  در ساختمانها می پردازید، لازم است تا یک همگونی بین هزینه هایی که برای ایمنی حریق در نظر دارید با ارزش چیزهایی که از دست می دهید در نظر بگیرید.

چیزهایی که در یک حادثه آتش سوزی نابود می شوند به دو دسته هستند: چیزهایی که مستقیم از کف می دهیم و چیزهایی که غیر مستقیم از دست می دهیم. ارزش چیزهایی که ما مستقیم از دست می دهیم همانهایی است که بوسیله آتش سوزی از بین می روند. اینها شامل خسارات وارده به خود ساختمان ( شامل تعمیرات یا  تعویض ) و ارزش کالاهایی است که در ساختمان موجود بوده و از بین رفته و یا خسارت دیده اند. بعلاوه خسارات مستقیم شامل صدمات جانی و یا مرگ و میر انسان هم می شود. البته ارزش این مورد با محاسبات کمیتی مشکل است، اما لزوما ناچیز شمرده نمی شود.   

هزینه های غیر مستقیم  ارزش خساراتی است که ما در نتیجه یک حادثه آتش سوزی پس از خسارات اولیه به ساختمان و کالاهای داخل آن از دست می دهیم. مثال هزینه های غیر مستقیم  ارزش فضای کسب و کار ساختمان و یا وقفه ای است که در کسب و کار بر اثر آتش سوزی رخ می دهد.  در یک آمار در کشور ایالات متحده ارزش خسارات مستقیم بر اثر حریق 2/14 میلیون دلار در سال 2009 میلادی است. ارزش خسارات غیر مستقیم 9/1 میلیون دلار به آن اضافه می شود.

مبحث ایمنی حریق خود یک بخشی از هزینه است. این موارد شامل تجهیزات مقابله با حریق در ساختمانها می شود، مانند سیستم های اطفای حریق، سیستم های اعلام و کشف حریق، سیستم های کنترل دود، و سیستم های استحکام سازی سازه در برابر حریق. در سال 2009 میلادی، ارزش سیستم های مقابله با حریق حدود 6/1 میلیون دلار تخمین زده شد. هزینه های مرتبط دیگر شامل هزینه های خدمات آتش نشانی و ارزش بیمه های آتش سوزی است.

انسان خود یک عامل خطر ساز است، و اصولا نمی توان محیط کاملا عاری از خطر ایجاد کرد. ساختمانها از این مبحث استثناء نیستند. ممکن است یک ساختمان با مصالح غیر قابل اشتعال ساخته شود، لیکن زمانیکه همین ساختمان اثاثیه می شود، و سیستم های مکانیکی و الکتریکی با انسان به ساختمان می آیند همه اینها با خود درصدی از خطر یک حادثه آتش سوزی بدنبال دارند. با سیستم های ایمنی در برابر حریق امکان پایین آوردن این خطر وجود دارد، لیکن احتمال از بین بردن کامل این خطر نیست. 

ارزش خسارات وارده از یک حادثه آتش سوزی چه از نوع مستقیم و چه از نوع غیر مستقیم با ارزش هزینه هایی که صرف ایمنی در برابر حریق می گردد طراز می شود. چنانچه ایمنی در برابر حریق در ساختمان افزایش یابد، ارزش خسارات وارده از یک حریق کاهش می یابد. درعین حال چنانچه هزینه ایمنی در مقابل حریق هائز اهمیت نباشد، نتیجه معکوس است.

نکته بحث انگیز،  توازن بین ایمنی در برابر حریق و هزینه صرف شده ایمنی در برابر حریق است. در حالیکه مهندسی حفاظت در برابر حریق قادر به ایجاد این توازن است، لیکن این انتخاب بعهده مهندسی حریق گمارده نمی شود ( یا یک مسئولیت رسمی برای حل این موضوع ). در مقابل، جامعه بدنبال تعیین آن است که این توازن چه موقع رخ می دهد. البته، جامعه به خطرات مختلف با دید متفاوت می نگرد. جامعه معمولا در مقابل یک حادثه آتش سوزی عظیم خانمان سوز که در یک ساختمان مهم  شهر همه چیز را از بین می برد تاب تحمل ندارد. همچنین، جامعه  در مقابل حادثه ای که در آن جان انسانهای بیشماری گرفته می شود بردبار نیست.

آنچه که پس از این بحث بر انگیز است ایجاد توازن بین ایمنی و هزینه های آن با میزان  تحمل جامعه در مقابل خسارات است. میزان بردباری جامعه تا حدی در الزامات ایمنی در برابر حربق که در ساختمانها وضع می گردد انعکاس گر است. هرچند، قوانین قضایی نیز تعیین کننده است، همچنانکه جامعه ممکن است برخی خسارات را که در قالب قوانین الزامات یک ساختمان رخ دهد کافی در نظر نیاورد.  

خوب، این مطالب چه معنایی برای مهندسی حریق در یک ساختمان دارد؟ برای غالب ساختمانها، الزامات ایمنی در برابر حربق کافی است، زیرا مبحث الزامات ساختمان تعبیر میزان ایمنی است که توسط جامعه پذیرفته شده است. هرچند، مهندسان مقابله با حریق می بایست میزان درصد خطرات مختلف را در نظر بگیرند که ممکن است آن خطر مختص به یک ساختمان معمولی همراه با سبک طراحی آن نباشد. ..

                                                                                                                                       ادامه دارد