صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام


چه اندازه تغییرات با چه اندازه بودجه؟
چالش در انتخاب
سرعت توسعه سیستم تلویزیون مدار بسته CCTV در میا نه راهى است که ...

 

چه اندازه تعییرات با چه اندازه بودجه ؟                                                   

     سرعت توسعه سیستم تلویزیون مدار بسته CCTV در میا نه راهى است که در چندین سال کذشته با تغییرات سریع بهبود یافته است. لیکن تغییرات واقعى به چه میزان بوده  و به چه اندازه در این راه بودجه بندى به سهولت انجام می گیرد؟ بنظر توسعه اساسى در دوربین ها صورت نپذیرفته است. قطعأ  ضروریست تا مشخصات فنی بسیاری بهبود یابند. اکنون عملکرد کنترل دوربین ها از راه دور سنسورهای تصویرساز دوربین ها را زیر سوال برده است. ما در این مقاله به شرح جاییکه توسعه اساسی نیاز است تا این صنعت درمسیر یا مسیر دیگری قرار گرفته و تاثیر به سزایی به صنعت ساخت سییستم های تلویزیون مداربسته بگذارد خواهیم پرداخت.                                                                                 

 

     به نظرمی آید که سازند گان بر سر تولید یکی بهتر از دیگری بحث و مجادله دارند.  بنابراین، ما با حساسیت بیشتری به بررسی تجهیزات سیستم های تلویزیون مداربسته می پردازیم. اما تا چه اندازه این بهبود ها از طریق رقابت و تا چه مقدار بوسیله تشخیص نیازهای واقعی مشتریان بوجود آمده است؟ من احساس میکنم که نیازهای مشتریان در دو دسته اصلی قرار می گیرد:       

تصاویر با کیفیت بهتر و استفاده آسان.

                                                                                           

 تصاویر با کیفیت بهتر:  تعلیم و تعلم

 

     موارد فوق شامل هر دو مبحث تصاویر زنده و احتمالا مهم تر از آن تصاویر ضبط شده می باشد. هنوز، امروزه سیستم هایی در حال اجرا هستند که حتی استانداردهای رایج را رعایت نمی کنند. بنا براین ضروریست تا قسمتی از راه حل مسئله در تعلیم و تعلم پرسنل فروش، طراحان، مهندسین اجرا و مهندسین خدمات صورت بپذیرد. این موارد با ید تحت عنوان توسعه های فنی قرار گیرد. چنانچه سیستم ها در راه ادامه طراحی واجرا نا صحیح قرار گیرند به هدر رفتن کامل هر گونه پیشرفت و توسعه خواهد بود.

    

ضبط دیجیتال    

 

در حال حاضر تشریح سطوح بسیاری از تجهیزات در جراید تجاری که شا خص آن مجله « تلویزیون مدار بسته امروز» است وجود دارد که اخیرا نیز به فن آوری ضبط  دیجیتال و شرح وقایع و داستان در مورد  آن پرداخته ایم . جای هیچکونه شبه ای نیست که فن آوری ضبط دیجیتال چندین مزیت نسبت به فن آوری ضبط های پیشین (آنالوگ) دارد که احتمالا مفیدترین آنها سهولت در مروربه شکل اشاره به حادثه خاصی و دسترسی فوری به  وقایع است. هر چند که همواره ظرفیت ذخیره سازی  یک نقش عمده در واضح بودن تصویر میباشد، در حال حاضر تصاویر با کیفیت بالا نیاز به ظرفیت بسیار لوح فشرده دارند که این با سیستم های ضبط با روش آنالوگ VCR (ضبط تصاویر برروی نوارهای مکنتی) و مواردی از قبیل ضبط  تصاویر قبل  و بعد از فعال شدن اعلام خطر و غیره موثر نیست. فن آوری فشرده سازی وضعیتی است که نتایج خوبی بدنبال دارد.

 

 

آینده ضبط دیجیتال

      ذخیره سازی درشکل پدیده تنظیم سطوح درحال بهبود است که به دنبال این ظرفیت های بسیا زیاد سیستم های ضبط برروی لوح فشرده، سیستم های کپی لوح های فشرده، لوح های فشرده چند لایه، تجهیزات متنوع نوری، حافظه های حبابی وغیره می باشند. تعداد عمده ای از سیستم های تلویزیون مداربسته، علی رغم آنچه که کاربران سیستم های دیجیتال می گویند نیاز به ضبط پیوسته چندین دوربین دارند. به منظور حجم ضبط برابر با 24 ساعت بر روی نوار مغناطیسی در مورد 8 دوربین نیازبه 83 گیگا بایت ظرفیت خواهد بود بنابراین بهبود درفن اوری فشرده سازی این مدت را حتی کمتر می سازد.  

                                                                

دوربین های دیجیتال 

    اکنون به برخی دوربین ها دیجیتال اطلاق می شود، لیکن این به معنی عملکردهای برقی دیجیتال دوربین است. تصویرهنوزبشکل یک سیگنال آنالوگ ارسال می شود. یک دوربین معمولی نیازبه تبدیل تصویربه سیستم های پال ( PAL ) دارد، که این کیفیت را دو برابرکاهش می دهد. سپس سیگنال تصویر به روشی ارسا ل می گردد که افت می کند. لذا ممکن است این عملیات چند منظوره باشند که این بدان معنی است که تبدیل به دیجیتال جهت ذخیره فریم ومجددا تبدیل ان به سیگنال انالوگ (جهت ضبط)می باشد. پس یک افت دیگر درتصویر هنوزایجاد می گردد. پس ازآن برروی یک نواربا واضح بودن تصویرمحدود، ضبط انجام می شود. تا کنون با این فن آوری تصاویری بدست می آید، لیکن زمانیکه قصد نمایش تصاویررا دارید چنانچه به این روند هیچ چیز مشاهده نکردید تعجب زده نشوید.

 

   یک دوربین دیجیتال واقعی شکلی از اطلاعات دیجیتال تصاویررا بوجودمی آورد که نیازبه تبدیل در آنها نیست. این اطلاعات دیجیتال راازطریق یک کابل شیلد دوزوجی بهم تابیده Pair   Twistedیا هرنوع دیگر برای مسافت طولانی ارسال می کنند، که مطلقا هیچگونه افتی به دنبال ندارد. باید توجه داشت که این شروع  یک سیگنال دیجیتال است.    چنا نچه عمل چند منظوره مورد نیاز باشد تبدیل اولیه آنالوگ به دیجیتال نیازی نیست، و در شکل ذخیره سازی سیگنال دیجیتال مستقیما به روش ضبط می رسد. جهت مشاهده تصویر بر روی مانیتور قدیمی سیگنال ویدیویی نیاز به تبدیل به سیگنال پال (PAL) خواهد داشت که نتیجتا باعث افت کیفیت خواهد شد. هر چند این تنها افتی است که ایجاد می شود. حتی این افت از طریق نما یش تصا ویربر روی یک ما نیتور کا مپیوتربا یک ورودی مستقیم  RGB به همراه کیفیت ووضوح تصویرعا لی قا بل اجتناب است.

 

کنتر ل سیستم ها

     درحال حا ضرتنها یک استا ندارد برای صنا یع سیستم ها ی تلویزیون مداربسته وجود دارد: و آن استاندارد برای انتقال تصویراست، هرچند تنوع زیادی دراین باره وجود دارد. هردوربینی را می توان به یک صفحه نمایشگر، دستگاه ضبط تصویر، دستگاه پخش تصاویر همزمان ( مالتی پلکسر ) وغیره وصل کرد. این در مورد سیستم کنترل از راه دور در شکل دستگاه پخش تصاویربشکل همزمان ( مالتی پلکسر ) وسیستم ارسال از طریق خط تلفن صدق نمی کند.

 

     به نظرمی آید هر سازنده ای سعی دارد تا سهمی از بازار را بخود اختصاص دهد. بنابراین، چنانچه شما دارای یک سیستم کنترل ازراه دور با مارک بادجت(Bodgit) و اسکاپر((Scarper باشید وقصد گسترش سیستم را داشته باشید ضروری است تا بدون در نظرگرفتن وضعیت اجراها ی گذشته به انها مراجعه کنید. وضعیت زمانی که یک شرکت مجری خود بخواهد طراح باشد وخیم تر می گردد، چنانچه این عمل معمولا برای مجری رقابت محسوب شود با قیمتها ی قابل قبول رایج نیست، بنابراین شما نه تنها وابسته به محصول، بلکه به افراد مجری وخدمات دهنده نیز وابسته می شوید. بهترین شرکت هما ن شرکتی است که شما سیستم را از آن خریداری می کنید .اما آیا آنها همواره چنین کاری را انجام می دهند؟ اما آیا انها به همین موضوع باقی  مانده و به موضوع عقلایی می اندیشند؟

 

ارتباط آزاد بین سیستم ها Interoperability, Open Systems Interconnection   

 

     ارتباط آزاد بین سیستم ها همان حالتی است که در صنعت کامپیوتر سالها پیش وجود داشت. هر شرکتی چهارچوب اصلی کامپیوتر خود را داشت ونرم افزار تخصصی دران سیستم به همراه ذخیره سازی برروی نوارهای بزرگ مغناطیسی صورت می گرفت. سپس شرکت آی بی ام ( IBM) مفهوم کامپیوتر شخصی ( PC) را ابداع نمود و ظرف یکسال صنعت تغییر و درجهت رشد سریع بی سابقه ادامه یافت. دلیل این امر این بود که تمام آنها به غیر از شرکت اپل (Apple) یک سیستم پایه را بکار بردند. بنابراین یک برنامه ایجاد می شد که درهر کامپیوتر دردنیا قابل استفاده بود، واین موارد سبب شکوفایی ورشد چشمگیر صنعت نرم افزاری شد که اکنون هزاران برنامه را در بر می گیرد. حتی کمپانی اپل ... ادامه دارد.

 

ترجمه واقتباس ازمجله  تلویزیون مداربسته امروز شماره 2 جلد 4 –  ماه مارس سال 1997 میلادی.