صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
تعداد نمایش:3598
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : جمعه 24 اسفند 1386
مترجم : ژ. سهیلی     منبع : کتاب الکترونیکی سالانه 2007 نشریه Securityworldhotel.com
نگاهی کلی به فن آوری شناسایی به کمک بسامد رادیویی RFID: Radio Frequency Identification

نگاهی کلی به فن آوری شناسایی به کمک بسامد رادیویی RFID: Radio Frequency  Identification                                                                

     اختصارRFID عبارت Radio Frequency Identification به معنای شناسایی به کمک بسامد رادیویی می باشد، این فناوری از امواج  رادیویی برای شناسایی اشیا  و مردم  به  صورت خود کار استفاده می کند. سیستم شناسایی به کمک بسامد رادیویی  (RFID)  شامل یک برچسب (tag)  می باشد که از یک ریز تراشه به همراه یک موج گیر (antenna) تشکیل شده است،  و یک پرسشگر و یا سیستم خواننده به همراه موج گیر می باشد.  سیستم خواننده، امواج الکترو مغناطیسی  را پخش می کند و بر چسب موج گیر برای دریافت این امواج تنظیم می شود.  برچسب غیر فعال سیستم شناسایی به کمک بسامد رادیویی توان را از میدانی که سیستم خواننده ایجاد می کند،  دریافت می کند وا ز آن  برای نیرو بخشیدن به مدارهای ریز تراشه استفاده می کند. سپس،  تراشه امواجی را که بر چسب سیستم خواننده بر گردانده است،  میزان می کند و سیستم خواننده امواج جدید را به داده های دیجیتالی تغییر می دهد.

   

     فناوری شناسایی به کمک بسامد رادیویی بیشتر برای رد یابی و حفاظت از اموال بکار می رود. ما لکان فروشگاهها از این فناوری بطور گسترده ای استفاده می کنند و انتظار می رود که این فناوری باعث ایجاد تحولاتی  درانبار داری و نگهداری اجناس شود. همچنین کاربردهایی در سیستم کنترول تردد برای فناوری شناسایی به کمک بسامد رادیویی  وجود دارد که در این حالت شخصی که برچسب را جا به جا می کند زمانی که به سیستم خواننده    می رسد درب اتاق و یا محل باز می شود.

 

سیستم ردیابی اسناد و مدارک

    فناوری شناسایی به کمک بسامد رادیویی  باعث ایجاد انقلاب غیر منتظره ای در رد یابی اسناد و مدارک شده است. این مسئله بخصوص در محیط هایی سودمند واقع می شود که اسناد و مدارک دارای ارزش بالایی برای سازمانها می باشند و فقدان همیشگی و یا حتی موقتی مدارک اثرات منفی قابل توجهی را بر جای خواهد گذاشت. نمونه هایی از این موارد بخش های دولتی،  موسسه های ملی و پزشکی و د فاتر وکلای حقوقی است.

    رد یابی اسناد و مدارک به وسیله فناوری شناسایی به کمک بسامد رادیویی  با سیستم کنترل تردد به کمک علم زیست سنجی ترکیب می شود. در این حالت نه تنها از این مسئله آ گاه هستیم که اسناد و مدارک کجا هستند، بلکه قادر هستیم هویت کارمند قابل اعتمادی را که اسناد و مدارک را می برد، و بر می گرداند را نیز رد یابی کنیم.

    راهکار ردیابی اسناد و مدارک قادر است:

  • مدیریت  پرونده های اسناد و مدارک مهم را بهبود بخشد که این مدیریت شامل عملکرد، خصوصیت و یا مشخصات می باشد.
  • تعیین محل پرونده ها خیلی سریع تر صورت می پذیرد و جریان کار اسناد و مدارک حساس بسیار ساده تر رد یابی می شود.
  • دسترسی مجاز به اسناد و مدارک مهم را تضمین می کند.
  • زمان سپری شده برای جستجوی اسناد و مدارک را کاهش می دهد.
  • تاثیرات قانونی و مالی شد ید ناشی از مفقود شد ن اسناد و مدارک را کاهش می دهد.

 

                                                                                ادامه دارد...