صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
شرکت اکسس سوئد
تعداد نمایش:4904
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : يکشنبه 4 اسفند 1387
مترجم : ف. بهجت     منبع : سایت axis
تحت شبکه
راهنمای تخصصی برای تصاویر تحت شبکه...

   

راهنمای تخصصی برای تصا ویر تحت شبکه:

فنون وعوامل مورد نیاز برای گسترش موفقیت آمیز نظارت تصاویر امنیتی برای

 قوانین اینترنتی ( IP ) آنها و موارد کاربردی نمایش از راه دور.

 

« به راهنمای محصول تصویر تحت شبکه خوش آمدید »

 

     پیش رفتن به سوی سیستم های تصویری باز  به همراه مزایای شبکه سازی، تصویر سازی دیجیتال، و هوش دوربین  ابزار بسیار موثرتری از نظارت تصاویر امنیتی و نمایش از راه دور را نسبت به گذشته تشکیل داده اند. تصویر تحت شبکه هر چیزی را که تصویرآنالوگ عرضه می کند، به همراه دامنه  وسیعی از کارها، ترکیبات ابتکاری که امکان اجرای آنها فقط  توسط  فناوری دیجیتال می باشد، در دسترس قرار می دهد.  شما قبل از اینکه سیستم خود را نصب کنید باید اجزاء اصلی را که دستگاه قادر به تامین آنها می باشد در نظر بگیرید.

 

      توجه به عواملی مانند سطح کارآیی، قابلیت همکاری با قسمتهای دیگر، مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و تامین نیازهای آینده نیز، به همان اندازه از اهمیت برخوردار است:  این راهنمایی  شما را با این عوامل آشنا می سازد و به شما برای پیداکردن راه حلی به منظور بهره بردن از توانایی  بالقوه در فناوری تحت شبکه به بهترین شکل ممکن کمک می کند.

                                                           

مدیریت جهانی

     شرکت اکسس (Axis)  در رابطه با تصاویر تحت شبکه در بازار جهانی پیش قدم می باشد. ازسال 1984میلادی ما سعی کرده ایم برای توسعه به راه حل های مناسب تری بپردازیم  و از آن مهمتر از سال 1996 میلادی به پیداکردن راهکارهایی برای تصاویر تحت شبکه پرداخته ایم. شرکت اکسس ( Axis ) با دارا بودن بیش از /000/600 تولیدات تصاویر تحت شبکه تخصصی و بیش از3 میلیون تولیدات تحت شبکه اجراء شده، دارای تجربه برآورده کردن نیازهای شرکت شما می باشد. این تجارب و سوابق درخشان، به همراه فناوری کارآمد و جدید، شرکت َاکسس(Axis ) را به بهترین گزینه انتخاب در بین فروشنده های تصاویر تحت شبکه تبدیل کرده است.  تخصص شرکت اکسس(Axis ) در پیدا کردن راهکارهای حرفه ای برای تصاویر تحت شبکه تخصصی به منظور نظارت تصاویر امنیتی و نمایش از راه  دور می باشد. دامنه محصولات ما شامل دوربین های تحت شبکه، سازمانهای خد مات دهنده تحت شبکه تصویری ( سرورهای تصویری )، رمز خوانهای تصویری، نرم افزارهای مدیریت تصاویر و مجموعه کاملی از لوازم جا نبی می با شد. 

 

 مدیریت فناوری

     عمده محصولات ارائه شده به بازارازطرف شرکت اَکسس (Axis )، و مربوط به پایگاه فناوری سیستم های تحت شبکه خانگی می باشد، که شرکت را قادر می سازد تا در عملکردی سریع و مقرون به صرفه محصولات موجود در بازارخود را با کاربرد ها و شرایط  تولید جدید هماهنگ سازد. این فناوری امکان نصب آسان را فراهم کرده  و راه حل های خلاصه و مفیدی را به گونه ای که تجهیزات به سرعت و با حفظ ایمنی کا مل به هرگونه سیستم تحت شبکه مجازی سیم دار و یا بی سیم، متصل می سازد.

 

مقدمه  تصاویر تحت شبکه

      امروزه صنعت نظارت تصاویر دارای دامنه  وسیعی از سیستم ها و دستگاه ها به منظور نمایش و حفاظت از مردم و دارایی ها  است. به منظور درک بهتراز حیطه ی عملکرد و توان سیستم های کاملا دیجیتال، اجازه بدهید که درابتدای اجزای اصلی یک سیستم تصویری تحت شبکه را بررسی کنیم.

   دوربین تحت شبکه

      سیستم خدمات دهنده شبکه تصویر- سرور تصویر

     نرم افزارهای مدیریت تصاویر

     وقتی سیستم مناسبی را انتخاب می کنید، مقا یسه انواع فنا روی ها در دسترس با سطوح کاربرد مورد انتظار، سودمند می باشد. همچنین دارا بودن شرایط  لازم مانند: مقرون به صرفه بودن، مقیاس پذیری، کاربرد آسان و انعطاف پذیری می بایست مورد توجه قرار بگیرد.

 

1/1 تصویر تحت شبکه چیست؟

     تصویرتحت شبکه، اغلب به نظارت قوانین اینترنتی برای موارد کاربرد خاص درحدود نظارت امنیتی و نمایش از راه دوراشاره می کند. این دستگاه سیستمی است که به کارکنان خود امکان نمایش و ضبط تصاویر را از طریق شبکه قوانین اینترنتی (IP ) می دهد. ( شبکه محلی، شبکه گسترده جها نی، اینترنت ) بر خلاف سیستم های تصویری آنا لوگ، تصاویر تحت شبکه از شبکه، به جای اینکه به سیم کشی نقطه به نقطه محدود شده با شد، به عنوان محوراصلی انتقال اطلاعات استفاده می کند. عبارت تصویر تحت شبکه هم به منابع تصویری وهم به منابع صوتی که ازطریق سیستم دردسترس می باشد اشاره می کند. درهنگام استفاده از تصویر تحت شبکه، امواج تصویر دیجیتالی ازطریق شبکه باسیم یا بی سیم به هر نقطه ای دردنیا منتقل می شود و امکان نمایش وضبط  تصویر را ازهر مکان در شبکه فراهم  می کند. موارد کاربردی سیستم های تحت شبکه بسیار فراوان است، با این وجود، بیشترین موارد کاربرد آن در دو طبقه بندی زیر قرار می گیرد:

 

نظارت تصاویربه منظور امنیت:

     عملکرد پیشرفته ی تصویرتحت شبکه آن را برای کاربردهایی که شا مل نظارت تصاویر به منظورامنیت می باشد مناسب کرده است. انعطاف پذیری فنا وری دیجیتال باعث افزایش توانایی کارکنان امنیتی برای حفاظت ازمردم، اموال و دارایها شده است. به همین دلیل، این چنین سیستم ها گزینه ی مناسبی برای شرکت هایی هستند که بطور معمول ازسیستم تلویزیون های مداربسته (CCTV  ) استفاده می کنند.

 

نمایش از راه دور:

      تصویر تحت شبکه، کارکنان را قادر می سازد که اطلا عاتی را در رابطه با نکات کلیدی مهم یک عملیات، بدست بیاورند و بطور زنده به مشا هده  آن بپر دازند. این ویژگی، این فنا وری را به نمو نه  دلخواهی برای نمایش تجهیزات، مردم و مکان های بسیار دور و یا نزدیک تبدیل کرده است: ازنمونه های کاربردی آن می توان به نمایش و کنترل خط  تولید و تردد و نمایش فرشگاههای زنجیره ای اشاره کرد: مکانهای مهمی که سیستم های تصویر تحت شبکه درآنها با موفقیت نصب شده اند شامل موارد ذیل می با شد:

آموزش وپرورش

        حفظ امنیت و نمایش از راه دور زمین های بازی، راهروها و کلا س های مدارس

                                                                                                                          

حمل و نقل

نمایش ازراه دور ایستگاهها وخطوط راه آهن، توقفگاه های خودروها و گاراژها، بزرگراهها و فرودگاهها

 

با نکداری

               کاربردهای امنیتی استاندارد در با نک های معتبر مرکزی، شعبا ت دفاتر و مکان هایی که دارای دستگاه  ما شین خودپردازهستند

دولت

       به منظورنظارت وفراهم کردن مکان های عمومی امن و بی خطر

فروشگاهها

       به منظورنمایش ازراه دور و حفظ امنیت با رسیدن به هد ف مدیریت راحت تر وموثرتر فروشگاهها

صنعتی

       نمایش وکنترل مراحل صنعتی، سیستم های تهیه وتوزیع و سیستم های کنترل انبا رکالا وموجودی انبار

 

دوربین تحت شبکه چیست؟

        دوربین تحت شبکه شامل دوربین و رایانه ای است که به صورت یک دستگاه واحد می باشد. این دستگاه تصاویر زنده را   بطورمستقیم از طریق شبکه با  قوانین اینترنتی دریافت و منتقل می کند، و کاربران مجاز را قادر می سازد که درهمان محل و یا مکان های دور به تماشا، ذخیره ومدیریت تصویر از طریق پیدایش شبکه مبنی بر قوانین اینترنتی ( IP ) استاندارد بپردازند. 

 

شکل کلی محصول

       دوربین تحت شبکه نشانی قوانین اینترنتی ( IP  ) مخصوص به خود را دارد. این دوربین به شبکه وصل می شود و دارای  دستگاه خدمات دهنده شبکه و یا وب سرور توکار( داخلی )، خدمات دهنده انتقال فایلها (FIP  خدمات گیرنده  انتقال فایلهای (FIP )، پست الکترونیکی مشتری، مدیریت اعلام خطر، قابلیت برنامه پذیری، و موارد بسیاردیگری می باشد.  دوربین تحت شبکه نیازی به اتصال رایا نه های شخصی ( PC ) ندارد وعملکرد آن بطور مستقل می باشد، ومی توان آن را در هر جای که اتصال تحت شبکه وجود دارد،  قرارداد. علاوه برآن دوربین  اینترنتی      ((Web Camera دستگاه کاملا متفاوتی می باشد. این دستگاه دوربینی است که نیاز به اتصال به یک رایا نه ی شخصی از طریق یک گذرگاه سری همگانی ( USB) و یا گذرگاه نوع 1394(:موسسه مهند سین برق والکترونیک )IEEE 1394(IEEE: Institute of Electrical and Electronic Engineers) دارد واز طرفی نیازبه رایا نه  برای راه اندازی دارد. علاوه بر نمایش تصویر، دوربین تحت شبکه شامل اطلاعات وعملکردهای دیگری نیز می باشد که ازطریق همان اتصال تحت شبکه ی اولیه منتقل می شوند، این اطلاعات شامل ورودیها وخروجی ها ی دیجیتال، صوتی و درگاه ترتیبی برای داده های سری و یا کنترل عملکردهای بزرگ نمایی/ حرکت افقی/ حرکت عمودی می باشد.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اجزاء دوربین

     درون یک دوربین تحت شبکه،  واحد پردازش مرکزی رایانه ( CPU ) حافظه ی پایدار وحافظه ی دست یابی سیستم پویا ( DRAM ) برای کار بردهای تحت شبکه تخصص یا فته اند.

 

مقایسه ی دوربین تحت شبکه وآنالوگ

     درسال های اخیر، فناوری دوربین تحت شبکه نسبت به دوربین آنالوگ سبقت گرفته است و هم اکنون باهمان نیازمندیها وخصوصیات مواجه شده است. دوربین های تحت شبکه حتی نسبت به دوربین های آنالوگ سطح کارایی بهتری دارد، ازطریق ارائه ی تعدادی از دستورالعمل های پیشرفته که در ادامه دراین راهنما توضیح داده خواهد شد بیشتربه این نکات پی خواهیم برد. بطوراختصار، دوربین آنالوگ یک انتقال دهنده ی یک جهته ی علائم می باشد که درایستگاه ضبط  تصاویر دیجیتال ( DVR ) وسطح دستوری عملکرد خاتمه می یابد،  یعنی جایی که دوربین تحت شبکه کاملا دوجهته می باشد و با آن کامل می شود وبقیه ی دستگاه را به مقدار زیادی به محیط توزیع شده و مقیاس پذیر می برد. دوربین تحت شبکه درموازات چندین کاربرد مختلف ارتباط برقرارمی کند تا وظا یف مختلفی را مانند ردیابی حرکت یا فرستادن امواج مختلفی از تصویر را انجام دهد.

 

خدمات دهنده ی تصویری( Video  server ) چیست؟

      خدمات دهنده ی تصویری( گاهی رمزگزار تصویری خوانده می شود ) این امکان را فراهم می کند که بدون نیاز به رد کردن تجهیزات آنالوگ موجود، سیستم رابه صورت تصویرتحت شبکه درآورد. این موجب یک عملکرد جد ید درتجهیزات آنالوگ می شود ونیاز ما را به تجهیزات اختصاصی مانند کابل هم محور، ما نیتورها ودستگاههای ضبط تصاویر دیجیتالی برطرف می کند. وجود آخرین مورد غیر ضروری می شود زیرا امکان ضبط تصاویر با استفاده ازخدمات دهنده های رایانه های شخصی ویژه ندارد به وجود می آید.

 

شکل کلی محصول:

     به عنوان نمونه، یک خدمات دهنده ی تصویری سرور ویدیویی  بین یک تا چهار درگاه ( Port ) آنالوگ برای دوربین ها آنالوگ دارد که درون آنها متصل می شود. همچنین یک درگاه شبکه ی محلی برای اتصال به شبکه دارد. مانند دوربین های تحت شبکه خدمات دهنده ی  تصویری نیز شامل یک وب سرور توکار،  یک تراشه ی فشرده سازی و یک سیستم عامل می باشد، به گونه ای که تغذ یه های وارد شونده به آنالوگ می توانند به داخل تصویر دیجیتال برگردانده شوند وسپس به منظور دسترسی و مشاهده ی آسا نتر به شبکه رایانه منتقل و ضبط شود.

علاوه بر ورود تصویر، به یک خدمات دهنده ی تصویری، این دستگاه نیز دارای اطلاعات و عملکرد های دیگری هم می باشد که از طریق همان اتصال تحت شبکه ی اولیه منتقل می شوند. ورودیها وخروجی های دیجیتال، صوتی، درگاههای ترتیبی برای داده ی سری و کنترل عملکردهای بزرگ نمای / حرکت افقی /حرکت عمودی. خدمات دهنده  تصویری، همچنین قابلیت اتصال به انواع مختلفی از دوربین های تخصصی را دارد، مانند دوربین سیاه و سفید بسیار حساس، دوربین تصاویر کوچک و یا دوربین ریز بین.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نرم افزار مدیریت چیست؟

     نرم افزار مدیریت  تصویر روی یک ویندوز و یا خدمات دهنده سیستم عامل یونیکس (Unix) و یا سیستم عامل قوی لینوکس ( Linux ) اجرا می شود و اساس لازم را برای مدیریت تصویر، کنترل،  تجزیه و تحلیل و ضبط فراهم می کند. براساس نیازهای مصرف کننده، دامنه  وسیعی از نرم افزارها در دسترس می باشد. یک مرورگر استاندارد وب نمایش کا فی را برای بسیاری از کاربردهای تصاویر تحت شبکه فراهم می کند و از رابط  وب در دوربین های تحت شبکه یا خدمات دهنده ی تصویری استفاده  می کند به خصوص اگر فقط  یک یا تعداد محدودی دوربین بطور همزمان نمایش داده شوند. ما برای نمایش چندین دوربین بطورهمزمان به نرم افزار مدیریت تصویر اختصاصی نیاز داریم.  دامنه ی وسیعی از نرم افزارهای مدیریت تصویر در دسترس می باشد در ساده ترین شکل خود، این نرم افزارها امکان نمایش زنده، ذخیره و بازیابی توالی تصاویر را فراهم می کند.

 

یک نرم افزارپیشرفته دارای ویژگی های زیرمی باشد:

·       نمایش همزمان و ضبط تصویر مستقیم از چندین دوربین.

·       شیوههای مختلف ضبط : مداوم، طبق برنا مه، توجه به هشدار و یا رد یابی حرکت.

·       ظرفیت اداره کردن صحنه هایی با سرعت نمادی بالا و داده های بسیار زیاد.

·       ایجاد امکان چندین جستجو در وقایع ضبط شده.

·       دسترسی از راه دور از طریق مرورگر وب، ایجاد نرم افزار به خواست مشتری (Client software ) وحتی رایانه های جیبی و شخصی ( PDA ) مشتری.

·       کنترل عملکرد بزرگ نمایی حرکت افقی حرکت عمودی دوربین ( PTZ ) و دوربین های گنبدی.

·       امکان مدیریت هشدارها  (هشدار صدا، پنجره های بازشو یا پست الکترونیک ).

·       پشتیبا نی تمام دو طرف ( امکان ارسال ودریا فت همزمان داده ها بین دو رایانه ) و صورت زنده.

·       هوش تصویری.

 

«مثالی ازنرم افزار مدیریت تصویر وابسته به ویندوز»

 

 

انتخاب نمایش زنده با صفحه ی نمایش                                                قاب قرمز رنگ در اطراف تصویردرحین ضبط

تقسیم شده به 4-6

9-10-13-16 قسمت

عدم پخش زنده کنترل ورودی خروجی

ترتیب دوربین

ثبت وقایع                                                                                    نمایش زنده

 

 

 

 

 

 

 

توسعه ی برنامه ی کاربردی

      شرکت اکسس ( Axis ) نرم افزاری کاربردی را متناسب با نیازهای مختلف عرضه کرده است. با وجود تسهیل در امکان دسترسی به انواع بیشتری ازنرم افزارها، برای سازندگان و شرکای قدرتمند این امکان وجود دارد که استفاده از محصولات تصویری اکسس را در برنامه های کاربردی خود بگنجانند. شرکت اکسس به توسعه ی یک دستور العمل استاندارد شده که متناسب با برنامه های رابط دروازه ی عمومی Common Gateway  Interface هستند، پرداخته است و از آنها پشتیبانی می کند. مجموعه ی این دستورالعمل ها، کل رابط برنامه نویسی کاربردی HTTP API  پروتوکل انتقال فوق متن مربوط به شرکت اکسس را در برمی گیرد. به سادگی می توان گفت، دستور العمل های رابط دروازه ی عمومی CGI که برای ردیابی حرکت، راه اندازی رویداد، آگاهی وهشدار دادن از طریق پست الکترونیک،  ذخیره ی تصویر از راه دور و... هستند، می توانند بطور مستقیم در طبقه بندی فایلهای منبع یاب یکسان URL: Uniform  Resource Locator مربوط به مرورگر وب قرار بگیرند. شرکت اکسس همچنین یک جعبه ی توسعه ی نرم افزار ( SDK: Software Development Kit ) را به بازارعرضه کرده است، که شامل اجزاء و اسنادی است  و به سازندگان کمک می کند که از -محصولات تصویری اکسس  دربرنامه های کاربردی ویندوز استفاده کنند.  به علاوه،   این امکان وجود دارد که فایل های آغازگری را بنویسیم  ( به منظور نمایش ترتیب مراحل اجرایی ) که بر روی محصولات تصویری اجرا شوند و امکان متناسب کردن عملکرد محصولات تصویری تحت شبکه را برای مطابقت با نیازهای خاص فراهم می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره پشتیبانی سازندگان می توانید به آدرس اینترنتی :/ WWW.axis.com/techsup/cam_servers/dev   مراجعه فرمایید.

 

فـــــــــا یــــلهای برنامه شرکت اکسس (ADP)

     شرکت اکسس  با دارا بودن بیش از 300 شریک در رابطه با فایلهای برنامه (ADP ) تعداد زیادی از نرم افزارهای کامل را که  به  بر طرف کردن نیازهای مختلفی درحوزه های کاربردی متفاوت می پردازد، عرضه کرده است. از نرم افزارهای سطوح د سترسی گرفته تا موارد کاربردی فراگیری که اکثربخش های صنعتی را دربرمی گیرد.  برای اطلاعات بیشتر درباره فایلهای برنامه (ADP ) مربوط به شرکت اکسس به سایت اینترنتی: WWW.axis.com /partner/adp_intro.htmمراجعه فرمایید.

 

سیـــــر تکامل در سیستم های نظارت تصاویربه منظورامنیت

     سیستم های نظارت تصاویربه منظورامنیت درحدود 25 سال پیش به وجود آمده است، این سیستم ها از صد درصد آنالوگ شروع شده وبه تدریج به سیستم های دیجیتال تبدیل شده اند. سیستمهای امروزی، مسیرزیادی را ازدوربین های لوله ای(تیوپ) آنالوگی ابتدایی(قد یمی) که به دستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار متصل می شد ند طی کرده است. امروزه آنها ازدوربین های تحت شبکه وخدمات دهنده های رایانه ی شخصی PC) ) برای ضبط تصویر در یک سیستم کاملا دیجیتال استفاده می کنند. هرچند در بین سیستم های کاملا آنالوگ و سیستم های کاملا دیجیتال، ترکیب های مختلفی از این دو وجود دارند که تا اندازه ای  شامل تعدادی از اجزای دیجیتالی می باشند که البته نمایانگر سیستم های کاملا دیجیتال نیستند.

 

     تمام سیستم هایی که درقسمت های 2-2 و3-2 درزیرشرح داده شده اند تا اندازه ای دیجیتالی می باشند. تنها سیستم هایی که در قسمت های 4-2 و 5-2 شرح داده شده اند سیستم های تصویری تحت شبکه حقیقی می باشند که در آنها تصویر پی درپی ازطریق سیستم تحت شبکه منتقل می شود و کاملا انعطاف پذیر ومقیاس پذیر هستند.

 

1-2- سیستم های تلویزیون مداربسته ی (CCTV)آنالوگی که از دستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار (VCR) استفاده می کنند

     یک سیستم تلویزیون مداربسته ((CCTV آنالوگ که از دستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار ((VCR استفاده می کند نشان دهنده یک سیستم کاملا آنالوگ می باشد. این سیستم شامل دوربین های آنالوگی به همراه خروجی های هم محور است که به دستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار (VCR) متصل می شود. برای دستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار( ( VCR ازهما ن نوع نوارهای مربوط به دستگاه ضبط خانگی استفاده می شود. دردستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار ( (VCR تصویر فشرده نمی شود  واگر ضبط با میزان کامل نماد تصویر   (full frame ) صورت بگیرد،  ضبط یک نوارحداکثرهشت ساعت به طول می انجامد. درسیستم های جامع تر، امکان اتصال دستگاه با پخش هم زمان چهار تصویرquad یا دستگاه با پخش هم زمان بیش از چهار تصویر Multiplexer  بین دوربین ها و دستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار وجود دارد. دستگاه با پخش هم زمان چهار تصویر (quad) و دستگاه با پخش هم زمان بیش از چهار تصویر (Multiplexer) این امکان را فراهم می کند که تصویرچندین دوربین را در یک دستگاه ذخیره ساز تصویر بر روی نوار VCR)) ضبط کنیم اما با میزان کندتری از نماد تصویری ((lower frame rate. برای نمایش تصویر از صفحه نمایش آنالوگی استفاده می شود.

 

                         

                                                                           ادامه دارد .....

   

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
لطفا توضیح دهید در مورد دوربین تحت شبکه و ربط ان به نرم افزار کامپیوتر- elham
با تشکر برای قرار دادن این اطلاعات مفید...
با توجه به رایج شدن شبکه و سامانه های تحت آن... استفاده از دوربین هایی با امکان ارسال تصویر توسط شبکه مورد توجه مدیران و مهندسان سازمان ها می باشد... بنابراین ادامه این مبحث می تواند ضمن ترغیب آنان اطمینان خاطری باشد برای استفاده بیشتر از این امکان.

با سپاس مجدد- مسعود آرمان