صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
شرکت اکسس سوئد
تعداد نمایش:3193
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : يکشنبه 9 آبان 1389
نويسنده : گردآوری: ک. شادمان فر   
برخی مزایا آشکار سازهای حریق به شیوه مکش یا VESDA

    برخی مزایای سیستم های زود به هنگام کشف حریق به شیوه مکش (ASD: Very Early Smoke Detection  دراعلام حریق:

 

·        شنا سای زود به هنگام حریق با بهرگیری از دونوع فن آوری: 1- لوله های نمونه گیری هوا دارای مکنده قوی، و 2- تجزیه و تحلیل مولکولهای هوا با لیزر آشکار سازهای دود زود به هنگام به گونه ای طراحی شده اند تا نشانه های وقوع حریق را درابتدای ترین مراحل پیشرفت آن شناسای کنند. 

·        سرعت در شناسایی زود به هنگام حریق امکان مقابله موثر و مناسب را فرهم         می سازد: شناسای حریق درمراحل بسیار ابتدای پیشرفت آن به افراد حاضر درمحل، این امکان را می دهد تا قبل از نیاز به استفاده ازهر گونه سیستم اطفاء حریق اتوماتیک با سطح دسترسی وسیع همچون خاموش کننده های دستی یا شلنگ های موجود آتش نشانی در محل، حریق را بررسی و خاموش کنند.

·        حساسیت 1000 بار بیشتر از روش های کشف حریق نقطه ای و پرتویی: آشکار سازهای نقطه ای و پرتویی دارای میزان حساسیت تشخیص ذرات دود از 8/0 الی 2/0 درصد تراکم دود در متر مربع (%0/2~ %0/80bs/m2) می باشند. حال آنکه در فناوری کشف زود هنگام حریق به شیوه مکش میزان حساسیت شناسایی ذرات دود کوچگ از 10 میکرون الی 0003/0 یعنی میزان حساسیت از 2/0 الی 05/0 (2.0%m ~ 0.05%m) درصد تراکم دود در متر مربع است. نمایشگر سنجش آلایندگی هوا (nephelometer) حریق را در مراحل اولیه شناسای می کند. میزان حساسیت موجود در حدود 001/0  آلودگی درمتر مربع برآورد می شود.

·        لوله های نمونه گیری هوا امکان پوشش منطقه وسیعی رافراهم می سازند. آشکار سازهای دود قدیمی معمولا منطقه ای با وسعت تقریبی 00 4/1 فوت مربع تحت را پوشش قرار داده و تنها در سقف نصب می شوند. آشکار سازهای دود مکشی می توانند منطقه ای با وسعت بیش از 000/20 فوت مربع را تحت پوشش قرار داده و علاوه بر سقف بر روی دیوار ها و کف نیز نصب شوند.

·        در روش کشف حریق به شیوه مکش هزینه های نگهداری کاهش می یابد: دسترسی آشکار سازها بر روی سطح دیوار و تعداد اندک آنها در مقایسه با روش های نقطه ای   میزان قابل ملاحظه ای از تعداد آشکار های سازهای مورد نیاز را کاسته و در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری آسانتر و ارزانتر را فراهم می سازد.

·        جایگزینی مناسب برای سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک: اعلام حریق در مراحل اولیه ابزاری عالی در مجموعه ابزار حفاظت در برابر حریق می باشد. در برخی موارد در جاییکه پیشگیری از درمان ارزانتر است روش کشف حریق با شیوه مکش میتواند  جایگزین و یا در سایر موارد تکمیل کننده  سیستم ها اطفاء حریق بوده و زمانی را در اختیار نیروی های مسئول قرار میدهد تا شاید بدین ترتیب از راه اندازی سیستم های  اتومات اطفاء حریق که در بسیاری موارد پر هزینه هستند بکاهد.

·        مقابله با خطرات جانی: مامورین آتش نشانی سرتاسر دنیا بر این نکته واقف هستند که هر چه سریع تر بتوانند آنچه را که با آن مواجه شده اند، تشخیص دهند، به نوبه ی خود سریع تر می توانند شروع بکار کرده و وارد عمل شوند. تشخیص منبع آتش سوزی در زمان نامناسب و ورود به محیطی که به صورت بالقوه مرگ آور و کشنده است می تواند حادثه ای را به بلایی مهلک و خانمان سوز تبدیل کند.