صفحه نخست
ارتباط با ما
نقشه سایت
پنج شنبه 23 آبان 1398
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام
شرکت اکسس سوئد
تعداد نمایش:4873
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : دوشنبه 3 مرداد 1390
مترجم : ك. شادمان فر    
پدیده صاعقه و صاعقه گیر چیست؟(قسمت اول)
بطور متوسط صدها برق صاعقه در ثانیه با قدرتی معادل با 10 تا 20 میلیون ولت با جریانی معادل با 000/10آمپر به زمین برخورد می کند ...

اطلاعاتی در باره صاعقه

شرایط  طوفان

شرایط خاص جوی، بمانند دمای زیاد یا رطوبت موجب شکل گیری ابرهای طوفان زا می شود. این توده های ابر استخوانی شکل معمولأ  از انواع  کمولونیمبوس cumulonimbus در لایه های پایین تر از ذرات آب و در لایه های بالاتر از اندازه دارای ذرات گریستالی یخ  می باشند. 

جریانات قدرتمند در این نوع ابر موجب بار الکتریکی بر روی قطرات آب تفکیک شده منجر به سطوح بالای بار مثبت در رأس و سطوح بالای بار منفی در پایین ابر می شود. بعضی اوقات، یک تجمع از الکترون های باردار مثبت در دام مناطق پایین بار منفی ابر گرفتار می شوند. یک طوفان ابر در رأس ایجاد برق وسیعی با زمین می کند و، تحت تأثیر بار منفی مبنای ابر، میدان الکتریکی موجود در جو در سطح زمین ناگهان ایجاد و تبدیل به 10 و 15 کیلوولت در هر متر می گردد. تخلیه الکتریکی به زمین در این زمان اتفاق می افتد.

 

 

 

 

شکل یک

 


توزیع بارهای الکتریکی در ابر و مقادیر میدان الکتریکی در زمین

 

 

 

 

 

 

 ایجاد یک برخورد صاعقه

 مرحله نخست از یک برخورد صاعقه درگیر کردن یک تخلیه اولیه از نور افشانی اندک با نام هدایت گر رو به پایین Downward Leader است. این پدیده در مرکز ابر شکل یافته و بسمت پایین رو به زمین درمراحل چند دوجینی در یک زمان شکل می گیرد. ( شکل 2 الف ) در زمان یکسان، بار الکتریکی در جو در سطح زمین همچنانکه هدایت گر رو به پایین Downward Leader نزدیکتر

 

می شود افزایش می یابد.

 

هر نقطه بلندی در حومه این عمل مانند تیرهای برق یا میله صاعقه گیر موجب عمل تجزیه و تحلیل یون طبیعی در شکل از یک سری از تخلیه های الکتریکی که آبی رنگ هستند می شود. این نقطه یا هاله اثر گذار است که توسط دریانوردان به هنگام طوفان قابل رؤیت و بنام « آتش المو مقدس » معروف است، و یا کوهنوردان که آن را با مشخصات وز وز « زنبوران » پیش از طوفان می شناسند.

 

 

بمحض آنکه هدایت گر رو به پایین Downward Leader به اندازه کافی به سطح زمین نزدیک شود، عمل یونیزه  ناشی از اثر هاله  تشدید شده، بلاخص نزدیک به هر نقطه، و ذاتأ به سوی تخلیه پیش می رود؛ این عمل تخلیه هدایت گر بسوی ابر پیشروی می کند ( شکل 2- ب ).

زمانیکه یکی از هدایت گرهای روبه بالا با هدایت گر رو به پایین تماس حاصل می نماید، مسیر رسانا ایجاد شده موجب بروز یک جریان قدرتمند می شود. این یک صاعقه با مشخصات فلاش درخشان و صدای کر کننده رعد است ( شکل 2 – ج ).

 

یک برخورد صاعقه در واقع ممکن است از چندین ضربه بازگشت متوالی تشکیل شده باشند، تنها در چندین صدم ثانیه مجزا، همه آنها  از مسیرهای یونیزه یکنواخت عبور می نمایند....

 

 

« سؤالات متداول در باره صاعقه »

 

 

  1. یک برخورد صاعقه چیست؟

 

یک برخورد صاعقه نوعی تخلیه الکتریکی تولید شده بوسیله یک ابر الکتریکی شده ( معمولأ ابر سندانی شکل -  کمولونیمبوس ) بین خود ابر و زمین ( تقریبآ 10% از وضعیت ها )، در داخل ابر ( برق میان – ابری ) یا بین ابرهای مجاور ( برق درون – ابری ) است.

 

  1. نورد غرش ابرها ( آسمان غره ) در کجا است؟

 

صدایی که با طوفان همراه است بوسیله ایجاد فشار الکترودینامیک محاسبه شده در 2 یا 3 اتمسفر است. فشار بیش از اندازه در زمان ایجاد برق از میان می رود، و این موجب تولید موج تکان دهنده صوتی می گردد. استمرار و شدت صوت نورد وابسته به شکل، طول، شدت و اختصار ضربه صاعقه است. 

 

  1. چه تعداد برخورد صاعقه در زمین در طول 12 ماه صورت می پذیرد؟  

 

بطور متوسط، صدها برق در ثانیه.